P&P Group
Dašická 438
530 03 Pardubice
IČO: 72834251

Rady a tipy

Chci si sám vymalovat. Čím malovat?

Volba materiálu pro malování interiérů vychází z podkladu na který se bude nově malovat.
Na staré malířské hlinky a primalex není vhodné nanášet moderní otěruvzdorné materiály a omyvatelné barvy.


Důvod – moderní materiály obsahují velmi kvalitní pojiva, která při zasychání tvrdnou, smršťují se a dochází k popraskání původní měkké malířské barvy. Malba se začne loupat.


Na malířské hlinky a primalex se musí použít stejný materiál jako dosud. A pokud chcete přejít na moderní malířské barvy, musíte staré vrstvy malby oškrábat a rozmýt.
Pak je třeba omytou a suchou stěnu penetrovat, aby se zpevnila. Penetraci a speciální přípravu podkladu řeší každý výrobce malířských barev po svém a bývá užitečné dodržet jeho doporučení ohledně pracovních postupů. Vyhnete se tak problémům se špatnou volbou veškerého malířského materiálu.


Na moderní akrylátové a vinylové malby je vhodné použít opět stejně kvalitní materiál.


Důvod – 100% jistota že se nebude muset škrábat. Tyto materiály jsou pevné, soudržné a nedegradují.


Na moderní materiály se samozřejmě dá malovat i primalexem a materiály podobných kvalit, ale pak se již nelze vrátit k moderním materiálům.


Důvod – kdybyste mezi moderní (tvrdé) malířské materiály uzavřeli (měkký) málo odolný materiál, mohl by se v budoucnu projevit plošným loupáním malby. Následné řešení této situace by bylo velmi problematické.

Co na sádrokarton?

Vždy volte kvalitní moderní materiál, který má odolnost vůči otěru, může být i omyvatelný. Taková malířské barva zaručuje kvalitu obsažených pojiv. Kvalitní pojiva časem nedegradují a proto nehrozí loupání malířské práce. Ze sádrokartonu se nedá barva oškrábat!

Můžou se na sádrokarton lepit tapety?

Ano můžou, ale je nezbytné provést před lepením kvalitní penetraci a ještě lepší je omyvatelná malba.


Důvod – jednou možná budete chtít sundat tapety a to se dělá máčením. Pokud předem dobře neuzavřete povrch sádrokartonové desky před vodou, rozmáčí se při sundávání tapet i papír, který kryje sádrové jádro desek a má tendenci se odtrhávat s tapetou. Někdy i s kusy sádry. Tato situace pak už nemá dobré a cenově přijatelné řešení.

Rád bych si natřel zárubně nebo radiátory. Co na to použít?

Trh nabízí pro tyto stavební prvky celou škálu barev a laků. Ze zkušenosti víme, že na tyto prvky se spotřebuje malé množství barvy, a proto je lepší nakoupit kvalitní lakýrnický materiál. Vždy dbejte na to, aby vámi provedený nátěr byl plně soudržný s podkladem.


Důvod – z těchto prvků se odstraňuje loupající se barva velmi špatně a navždy se tím znehodnotí estetický vzhled a kvalita dalších nátěrů. Mají tendenci se také loupat.


Vždy použijte základní nátěr a nebo moderní samozákladovací emaily. Tím zamezíte pozdějšímu loupání nátěru.

Všechny rady pocházejí z dennodenního kontaktu s nejrůznějšími malířskými materiály, z dlouhých let malířské, natěračské a lakýrnické praxe.


Uděláte nám radost, když budete posílat své otázky a připomínky k tématu malování, natírání, lakování nebo malíři, natěrači, lakýrníci. Vytvoří se tím databáze rad řešení a informací které vás opravdu zajímají. Sloužit bude všem - začátečníkům, kutilům i samoukům, ale nejen jim. Odjakživa platilo a platí dodnes, že více hlav více ví a že i mistr se musí stále učit. I kdyby se učil jenom správně chápat požadavky a nápady svých stávajících i potenciálních klientů.